Aktualności
Nie tylko mutacja genu, ale także jego nieprawidłowy kształt wywołują hiperkalcemię dziecięcą
Związana jest ona z nadmiarem wapnia we krwi. Wyniki badań brytyjskich naukowców zostały opublikowane w "Journal of Bone and Mineral Research".
Niemowlęta rozpoznają twarze nawet zasłonięte maseczkami
W badaniu naukowcy opisali, że dzieci w wieku 6-9 miesięcy potrafią zapamiętywać twarze ludzi w maseczkach, a potem rozpoznawać te osoby bez maseczek.
Mieszkanie w pobliżu zieleni wpływa na skład mleka matki
Życie na obszarach zielonych ma wpływ na zawartość oligosacharydów w mleku matki, co z kolei może się przekładać na zdrowie niemowlęcia - wykazali badacze z Finlandii.
Wcześniaki wreszcie będą miały kompleksową opiekę
Program kompleksowej opieki rozwojowej (KORD) dotyczy wcześniaków urodzonych przed 32. tygodniem ciąży. Obowiązuje do 3. roku życia i daje szansę na poprawę opieki nad wcześniakami w Polsce w niedalekiej perspektywie.
Sól w aerozolu ogranicza chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci
Aerozol do nosa ze zwykłą solą fizjologiczną (roztwór 0,9 proc. NaCl) znacznie ograniczył chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci oraz zmniejszył o połowę liczbę osób wymagających usunięcia migdałków – informuje pismo „JAMA Pediatrics”.
Częste używanie urządzeń cyfrowych do uspokajania małych dzieci ma negatywne skutki
Częste korzystanie z urządzeń takich, jak smartfony i tablety, w celu uspokojenia zdenerwowanych dzieci w wieku 3-5 lat, wiąże się z ich rozregulowaniem emocjonalnym. Efekt ten jest szczególnie silny u chłopców.
Otyłość dzieci związana z gorszym stanem mózgu
Wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) przed okresem dojrzewania jest związany z gorszym niż u szczuplejszych rówieśników stanem zdrowia mózgu - ogłoszono na dorocznej konferencji Radiological Society of North America (RSNA).
Eksperci: kangurowanie wzmacnia odporność wcześniaków
Kangurowanie, czyli bezpośredni kontakt „skóra do skóry” noworodka i rodzica ma bardzo korzystny wpływ na przedwcześnie urodzone noworodki – przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Wcześniaka 2022
Opublikowano raport o zdrowiu noworodków i matek w Europie
Wskaźniki dotyczące zdrowia i szans przeżycia matek i noworodków w latach 2015-2019 w Europie poprawiały się, choć nie we wszystkich krajach - wynika z raportu dotyczącego zdrowia okołoporodowego.
Szef MZ: decyzja o szczepieniu przeciw COVID-19 dzieci od szóstego miesiąca
Decyzja zapadnie, gdy preparat będzie dostępny - terminy dostaw są przesuwane.
Eksperci: badania przesiewowe noworodków w kierunku choroby Pompego poprawią wyniki leczenia
W Polsce mamy dostęp do terapii dla pacjentów z chorobą Pompego, dlatego ważne jest wprowadzenie badań przesiewowych noworodków w kierunku tej choroby – oceniają eksperci. Ich zdaniem poprawi to wyniki leczenia i przeżywalność osób z tym rzadkim schorzeniem.
Ministerstwo Zdrowia: wycena świadczeń w pediatrii ponownie w górę
Od 1 października wzrośnie wycena świadczeń w neonatologii, dodatkowo Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia poszerzają listę unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych, które są lepiej płatne. Minister zdrowia zwrócił się też do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o pilną retaryfikację całej pediatrii.
Badanie: Jak sprawić, by niemowlę przestało płakać - radzą naukowcy
Aby ukoić płaczące niemowlę nie wystarczy trzymać go na rękach, trzeba również z nim chodzić - przekonują naukowcy z Japonii na łamach najnowszego wydania pisma „Current Biology”.
Przypadki PIMS - rzadsze u dzieci w fali wywołanej przez Omikron, niż przy poprzednich
W najnowszej fali zakażeń Covid-19 wywołanej przez wariant Omikron jest mniej przypadków PIMS u dzieci niż poprzednio – twierdzi wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z UJ w Krakowie
Naukowcy: Złe odżywianie i chaos w domu szkodzą zdolnościom poznawczym dzieci
Nieprawidłowe odżywianie i chaotyczne środowisko domowe mogą niekorzystnie wpływać na pamięć, koncentrację i kontrolę emocji u dzieci – informują naukowcy z Uniwersytetu Illinois w piśmie „Nutrients”.
Badania: Omikron może powodować krup u dzieci
Rozprzestrzeniający się od wielu miesięcy wariant koronaawirusa Omikron może częściej powodować u dzieci krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani – wynika z badań opublikowanych w USA.
Eksperci: wczesne wykrycie fenyloketonurii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka
Jedynym skutecznym sposobem leczenia fenyloketonurii jest stosowanie tzw. niskofenyloalaninowej diety, dlatego kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka ma wczesne wykrycie tej choroby – przekonują eksperci z okazji obchodzonego 28 czerwca Światowego Dnia Fenyloketonurii.
Ekspertka: kardiolodzy dziecięcy wyczekują refundacji telemonitoringu urządzeń wszczepialnych
Kardiologiczne urządzenia wszczepialne można monitorować zdalnie, co poprawia ich funkcjonowanie i bezpieczeństwo pacjenta. Kardiolodzy dziecięcy wyczekują refundacji telemonitoringu takich aparatów – twierdzi dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej.
Pediatra: dzieci powinny mieć dostęp do opieki specjalistów z różnych dziedzin w jednym miejscu
Konieczne jest nowe podejście do leczenia dzieci - uważa pediatra dr Ewa Willak-Janc. Ci pacjenci, w jeszcze większym stopniu niż dorośli, powinni mieć dostęp do pełnej diagnostyki i kompleksowej opieki specjalistów z różnych dziedzin w jednym miejscu - dodała lekarka.
Deficyt kortyzolu, jako rzadka przyczyna cholestazy niemowlęcej
Diagnostyka różnicowa cholestazy jest trudna, z uwagi na mnogość przyczyn.
Zespół uogólnionej alergii na nikiel – manifestacja kliniczna i postępowanie
Nikiel jest powszechnie występującym metalem. Znajduje się zarówno w większości pokarmów, wodzie, jak też w glebie i powietrzu. W przemyśle nikiel jest stosowany do wyrobu puszek, w tym puszek na żywność, biżuterii, metalowych elementów odzieży, monet, pasków do zegarków, oprawek okularów i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.
Niemowlę z naczyniakiem dróg oddechowych – diagnostyka i leczenie
Naczyniak dróg oddechowych jest jednym z guzów wewnątrzoskrzelowych, które u dzieci występują niezwykle rzadko. Guzy te mogą mieć charakter złośliwy (rakowiak, rak śluzowo-nabłonkowy, chłoniak), łagodny (naczyniak, hamartoma, chondroma) i miejscowo złośliwy (guz zapalny). W zależności od lokalizacji w drzewie oskrzelowym nasilenie objawów zależy od rozmiaru guza i stopnia niedrożności dróg oddechowych, który powoduje...
Dzieciom urodzonym przez cięcie cesarskie nie brakuje niezbędnych do zdrowego życia dobroczynnych drobnoustrojów - przekonują badacze z Holandii. Noworodki otrzymują je od matek, choć nieco innymi drogami.