Aktualności

Dr Feleszko: Antybiotyki zmniejszają skuteczność szczepionek

Dr Feleszko: Antybiotyki zmniejszają skuteczność szczepionek

Skuteczność popularnych szczepionek, które podaje się dzieciom w pierwszym i drugim roku życia, była osłabiona u tych, które otrzymały kuracje antybiotykowe – powiedział PAP dr Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem świat naukowy wiąże wielkie nadzieje z bakteriofagami.

Badanie: Minerały i witaminy pomagają dzieciom z ADHD

Badanie: Minerały i witaminy pomagają dzieciom z ADHD

Suplementacja wszystkimi potrzebnymi mikroskładnikami wyraźnie poprawiła stan dzieci z ADHD i problemami emocjonalnymi. Przy okazji dzieci lepiej rosły - informują naukowcy z Oregon Health & Science University (USA).

Szpitale dziecięce w ocenie rodziców

Szpitale dziecięce w ocenie rodziców

Rodzice potrzebują empatycznej i skutecznej komunikacji z lekarzami i pielęgniarkami, żeby wspierać dziecko w czasie pobytu w szpitalu.

Nadmierna otyłość zmienia dziecięce mózgi

Nadmierna otyłość zmienia dziecięce mózgi

Nadmierna otyłość u dzieci prowadzi do zmian w ich mózgach, idące w kierunku nasilenia zachowań obsesyjnych – wynika z badania hiszpańskich naukowców z Barcelony.

Lekarka rasistka?

Lekarka rasistka?

comment 7

Lekarkę, którą na izbie przyjęć szpitala w Poznaniu miała w sposób rasistowski skomentować pacjentów, poproszono o wyjaśnienia. Nagłośnioną w mediach historią zajmuje się teraz szpitalny zespół do spraw etyki.

Zespół uogólnionej alergii na nikiel – manifestacja kliniczna i postępowanie

Nikiel jest powszechnie występującym metalem. Znajduje się zarówno w większości pokarmów, wodzie, jak też w glebie i powietrzu. W przemyśle nikiel jest stosowany do wyrobu puszek, w tym puszek na żywność, biżuterii, metalowych elementów odzieży, monet, pasków do zegarków, oprawek okularów i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Niemowlę z naczyniakiem dróg oddechowych – diagnostyka i leczenie

Naczyniak dróg oddechowych jest jednym z guzów wewnątrzoskrzelowych, które u dzieci występują niezwykle rzadko. Guzy te mogą mieć charakter złośliwy (rakowiak, rak śluzowo-nabłonkowy, chłoniak), łagodny (naczyniak, hamartoma, chondroma) i miejscowo złośliwy (guz zapalny). W zależności od lokalizacji w drzewie oskrzelowym nasilenie objawów zależy od rozmiaru guza i stopnia niedrożności dróg oddechowych, który powoduje...