Aktualności

Tysiące łóżek w dwa tygodnie

Tysiące łóżek w dwa tygodnie

comment 1

Od początku roku dyrektorzy szpitali w całym kraju zlikwidowali kilkanaście tysięcy łóżek – wynika z danych Polskiej Federacji Szpitali.

30 tys. zł dla pediatry. Na ogłoszenie szpitala nie ma odzewu

30 tys. zł dla pediatry. Na ogłoszenie szpitala nie ma odzewu

comment 38

"Lekarzy brakuje wręcz dramatycznie. Potrzebuję ludzi na pediatrię, oddział wewnętrzny, chirurgów. Szukam, dzwonię, zaklinam. Na terenie całej Polski. Zatrudniamy 72 lekarzy. W dodatku większość z nich to ludzie w wieku 50-60 lat, wielu jest od dawna na emeryturze." - mówi dyrektor szpitala w Żurominie Zbigniew Białczak.

Zmarł nestor bydgoskiej pediatrii

Zmarł nestor bydgoskiej pediatrii

29 grudnia zmarł nestor bydgoskiej pediatrii dr Edward Latos. Miał 96 lat – poinformował jego syn, poseł Tomasz Latos z PiS.

Od stycznia nowa lista leków refundowanych

Od stycznia nowa lista leków refundowanych

comment 2

Lek na rdzeniowy zanik mięśni, nowe terapie dla chorych na raka płuca oraz na białaczkę, a także dla pacjentów z zespołem Tourettea - to niektóre z nowości w obowiązującym od jutra wykazie.

Warto wdrażać elektroniczną profilaktykę

Warto wdrażać elektroniczną profilaktykę

Zastosowanie nowoczesnej technologii poprawia zachowania zdrowotne piętnastolatek – wskazywali eksperci podczas konferencji Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Będzie łatwiej o wsparcie z programu „Za życiem"

Będzie łatwiej o wsparcie z programu „Za życiem"

Rodzic starający się w gminie o jednorazowe świadczenie związane z narodzinami ciężko lub nieuleczalnie chorego dziecka będzie mógł to potwierdzić zaświadczeniem wydanym przez neurologa lub kardiologa dziecięcego.

Zdumiewające wyniki badań polskich naukowców

Zdumiewające wyniki badań polskich naukowców

Uzyskujemy obiecujące efekty w eksperymentalnym wciąż leczeniu autyzmu i mózgowego porażenia dziecięcego przy użyciu pozyskiwanych z krwi pępowinowej komórek macierzystych – powiedziała dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Lublina.

NFZ będzie zdalnie kontrolował placówki medyczne

NFZ będzie zdalnie kontrolował placówki medyczne

comment 5

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Planowane regulacje zakładają m.in. wprowadzenie zdalnej (elektronicznej) komunikacji pomiędzy NFZ a kontrolowanymi przez Fundusz placówkami

Zespół uogólnionej alergii na nikiel – manifestacja kliniczna i postępowanie

Nikiel jest powszechnie występującym metalem. Znajduje się zarówno w większości pokarmów, wodzie, jak też w glebie i powietrzu. W przemyśle nikiel jest stosowany do wyrobu puszek, w tym puszek na żywność, biżuterii, metalowych elementów odzieży, monet, pasków do zegarków, oprawek okularów i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Niemowlę z naczyniakiem dróg oddechowych – diagnostyka i leczenie

Naczyniak dróg oddechowych jest jednym z guzów wewnątrzoskrzelowych, które u dzieci występują niezwykle rzadko. Guzy te mogą mieć charakter złośliwy (rakowiak, rak śluzowo-nabłonkowy, chłoniak), łagodny (naczyniak, hamartoma, chondroma) i miejscowo złośliwy (guz zapalny). W zależności od lokalizacji w drzewie oskrzelowym nasilenie objawów zależy od rozmiaru guza i stopnia niedrożności dróg oddechowych, który powoduje...

Zastosowanie ultrasonografii w diagnostyce i monitorowaniu leczenia chorób płuc u dzieci

Przezklatkowe badanie ultrasonograficzne płuc (PBUP) jest od dawna wykorzystywane w medycynie ratunkowej, a obecnie coraz częściej znajduje zastosowanie w praktyce klinicznej w oddziałach pediatrycznych. Metoda ta jest szczególnie użyteczna u dzieci ze względu na warunki anatomiczne (mała objętość płuc oraz mniejsza szerokość i grubość ściany klatki piersiowej)...