Aktualności
Eksperci: kangurowanie wzmacnia odporność wcześniaków
Kangurowanie, czyli bezpośredni kontakt „skóra do skóry” noworodka i rodzica ma bardzo korzystny wpływ na przedwcześnie urodzone noworodki – przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Wcześniaka 2022
Szef MZ: decyzja o szczepieniu przeciw COVID-19 dzieci od szóstego miesiąca
Decyzja zapadnie, gdy preparat będzie dostępny - terminy dostaw są przesuwane.
Eksperci: badania przesiewowe noworodków w kierunku choroby Pompego poprawią wyniki leczenia
W Polsce mamy dostęp do terapii dla pacjentów z chorobą Pompego, dlatego ważne jest wprowadzenie badań przesiewowych noworodków w kierunku tej choroby – oceniają eksperci. Ich zdaniem poprawi to wyniki leczenia i przeżywalność osób z tym rzadkim schorzeniem.
Ministerstwo Zdrowia: wycena świadczeń w pediatrii ponownie w górę
Od 1 października wzrośnie wycena świadczeń w neonatologii, dodatkowo Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia poszerzają listę unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych, które są lepiej płatne. Minister zdrowia zwrócił się też do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o pilną retaryfikację całej pediatrii.
Przypadki PIMS - rzadsze u dzieci w fali wywołanej przez Omikron, niż przy poprzednich
W najnowszej fali zakażeń Covid-19 wywołanej przez wariant Omikron jest mniej przypadków PIMS u dzieci niż poprzednio – twierdzi wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z UJ w Krakowie
Badania: Omikron może powodować krup u dzieci
Rozprzestrzeniający się od wielu miesięcy wariant koronaawirusa Omikron może częściej powodować u dzieci krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani – wynika z badań opublikowanych w USA.
Eksperci: wczesne wykrycie fenyloketonurii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka
Jedynym skutecznym sposobem leczenia fenyloketonurii jest stosowanie tzw. niskofenyloalaninowej diety, dlatego kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka ma wczesne wykrycie tej choroby – przekonują eksperci z okazji obchodzonego 28 czerwca Światowego Dnia Fenyloketonurii.
Ekspertka: kardiolodzy dziecięcy wyczekują refundacji telemonitoringu urządzeń wszczepialnych
Kardiologiczne urządzenia wszczepialne można monitorować zdalnie, co poprawia ich funkcjonowanie i bezpieczeństwo pacjenta. Kardiolodzy dziecięcy wyczekują refundacji telemonitoringu takich aparatów – twierdzi dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej.
Pediatra: dzieci powinny mieć dostęp do opieki specjalistów z różnych dziedzin w jednym miejscu
Konieczne jest nowe podejście do leczenia dzieci - uważa pediatra dr Ewa Willak-Janc. Ci pacjenci, w jeszcze większym stopniu niż dorośli, powinni mieć dostęp do pełnej diagnostyki i kompleksowej opieki specjalistów z różnych dziedzin w jednym miejscu - dodała lekarka.
MZ opracowało projekt programu pilotażowego dotyczącego opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie
Poprawa wyników leczenia niedojrzałych noworodków - to główny cel rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD. Projekt opublikowano w środę na RCL, skierowano go do konsultacji publicznych.
Łódź: Do Centrum Zdrowia Matki Polki trafiło urządzenie do hipotermii transportowej
Urządzenie do hipotermii noworodków urodzonych w zamartwicy, umożliwiające podjęcie terapii już podczas transportu dziecka w karetce, otrzymał w poniedziałek Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Hipotermia, czyli schładzanie organizmu, pozwala zapobiec np. mózgowemu porażeniu dziecięcemu.
Ruszył pilotażowy program dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych
Pilotażowy program dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych uruchomił Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. W 11 specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich rodziny otrzymają bezpłatnie profesjonalną pomoc psychologiczną.
Dr Feleszko: Antybiotyki zmniejszają skuteczność szczepionek
Skuteczność popularnych szczepionek, które podaje się dzieciom w pierwszym i drugim roku życia, była osłabiona u tych, które otrzymały kuracje antybiotykowe – powiedział PAP dr Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem świat naukowy wiąże wielkie nadzieje z bakteriofagami.
Dr Wanke-Rytt: bostonka to choroba późnej zimy, ale również lata; zachoruje prawie każde dziecko
Częstotliwość występowania tzw. bostonki nie jest zależna od regionu, a od temperatury; może pojawić się w fazie późnozimowej lub wczesnowiosennej, ale szczyt zachorowań mamy najczęściej latem; prędzej czy później zachoruje na nią prawie każde dziecko - wskazała dr Monika Wanke-Rytt.
Szpitale dziecięce w ocenie rodziców
Rodzice potrzebują empatycznej i skutecznej komunikacji z lekarzami i pielęgniarkami, żeby wspierać dziecko w czasie pobytu w szpitalu.
Pediatra: u dzieci pojawiają się zatory, których przed pandemią prawie nie widywano
Oprócz PIMS w pandemii pojawiły się także inne niepokojące objawy u dzieci, m.in. zatory, których wcześniej prawie się nie widywało – mówi pediatra dr Paweł Gonerko.
Szpital dziecięcy nie znieczula dzieci do biopsji?
Szpital dziecięcy w Olsztynie odpiera zarzuty rodziców i zapewnia, że wszystkie dzieci przebywające na oddziale onkologicznym są poddawane biopsji w znieczuleniu.
Ponad 60 proc. rodziców nie zamierza szczepić dzieci na grypę w tym sezonie
Ponad 60 proc. rodziców nie zamierza już szczepić swoich dzieci na grypę, taką chęć zadeklarowało z kolei 38 proc. – informuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.
NFZ uderza w szpitale dziecięce – dostaną nawet o 40 proc. mniej pieniędzy
NFZ nie będzie już płacił szpitalom dziecięcym ryczałtu na leczenie, lecz za liczbę przyjętych pacjentów. To dla nich finansowy cios, gdyż czasie epidemii przyjmują o wiele mniej.
Deficyt kortyzolu, jako rzadka przyczyna cholestazy niemowlęcej
Diagnostyka różnicowa cholestazy jest trudna, z uwagi na mnogość przyczyn.
Zespół uogólnionej alergii na nikiel – manifestacja kliniczna i postępowanie
Nikiel jest powszechnie występującym metalem. Znajduje się zarówno w większości pokarmów, wodzie, jak też w glebie i powietrzu. W przemyśle nikiel jest stosowany do wyrobu puszek, w tym puszek na żywność, biżuterii, metalowych elementów odzieży, monet, pasków do zegarków, oprawek okularów i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.
Niemowlę z naczyniakiem dróg oddechowych – diagnostyka i leczenie
Naczyniak dróg oddechowych jest jednym z guzów wewnątrzoskrzelowych, które u dzieci występują niezwykle rzadko. Guzy te mogą mieć charakter złośliwy (rakowiak, rak śluzowo-nabłonkowy, chłoniak), łagodny (naczyniak, hamartoma, chondroma) i miejscowo złośliwy (guz zapalny). W zależności od lokalizacji w drzewie oskrzelowym nasilenie objawów zależy od rozmiaru guza i stopnia niedrożności dróg oddechowych, który powoduje...
Program kompleksowej opieki rozwojowej (KORD) dotyczy wcześniaków urodzonych przed 32. tygodniem ciąży. Obowiązuje do 3. roku życia i daje szansę na poprawę opieki nad wcześniakami w Polsce w niedalekiej perspektywie.