Aktualności

Dr Feleszko: Antybiotyki zmniejszają skuteczność szczepionek

Dr Feleszko: Antybiotyki zmniejszają skuteczność szczepionek

Skuteczność popularnych szczepionek, które podaje się dzieciom w pierwszym i drugim roku życia, była osłabiona u tych, które otrzymały kuracje antybiotykowe – powiedział PAP dr Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem świat naukowy wiąże wielkie nadzieje z bakteriofagami.

Szpitale dziecięce w ocenie rodziców

Szpitale dziecięce w ocenie rodziców

Rodzice potrzebują empatycznej i skutecznej komunikacji z lekarzami i pielęgniarkami, żeby wspierać dziecko w czasie pobytu w szpitalu.

Lekarka rasistka?

Lekarka rasistka?

comment 7

Lekarkę, którą na izbie przyjęć szpitala w Poznaniu miała w sposób rasistowski skomentować pacjentów, poproszono o wyjaśnienia. Nagłośnioną w mediach historią zajmuje się teraz szpitalny zespół do spraw etyki.

Czy uczniowie wrócą po feriach do szkół?

Czy uczniowie wrócą po feriach do szkół?

Ministrowie zdrowia i edukacji w ostatnich dniach zapewniają, że pracują nad kilkoma wariantami, m.in. nauką stacjonarną dla najmłodszych klas i hybrydową dla reszty uczniów.

Rodzice uczniów boją się ozonowania

Rodzice uczniów boją się ozonowania

comment 2

Dyrektorzy szkół alarmowali, że rodzice uczniów nie zgadzają się na noszenie przez dzieci maseczek czy dezynfekcję rąk. Teraz pojawili się też przeciwnicy ozonowania pomieszczeń.

Rzecznik praw dziecka chce refundacji leku na SMA

Rzecznik praw dziecka chce refundacji leku na SMA

comment 1

Mikołaj Pawlak wystąpił do ministra zdrowia o rozpoczęcie badań przesiewowych w kierunku SMA u noworodków i refundację jednego z najdroższych leków na świecie.

Koronawirus pustoszy szkoły i MEN

Koronawirus pustoszy szkoły i MEN

comment 2

Ustępujący minister Piontkowski jest na kwarantannie. Jego zakażony koronawirusem następca – w izolacji. Tymczasem już pół tysiąca szkół i 50 tys. uczniów uczy się zdalnie.

Zespół uogólnionej alergii na nikiel – manifestacja kliniczna i postępowanie

Nikiel jest powszechnie występującym metalem. Znajduje się zarówno w większości pokarmów, wodzie, jak też w glebie i powietrzu. W przemyśle nikiel jest stosowany do wyrobu puszek, w tym puszek na żywność, biżuterii, metalowych elementów odzieży, monet, pasków do zegarków, oprawek okularów i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Niemowlę z naczyniakiem dróg oddechowych – diagnostyka i leczenie

Naczyniak dróg oddechowych jest jednym z guzów wewnątrzoskrzelowych, które u dzieci występują niezwykle rzadko. Guzy te mogą mieć charakter złośliwy (rakowiak, rak śluzowo-nabłonkowy, chłoniak), łagodny (naczyniak, hamartoma, chondroma) i miejscowo złośliwy (guz zapalny). W zależności od lokalizacji w drzewie oskrzelowym nasilenie objawów zależy od rozmiaru guza i stopnia niedrożności dróg oddechowych, który powoduje...