Aktualności
U dzieci z wrodzonymi wadami serca i innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego szczególnie ważna jest właściwa higiena jamy ustnej i opieka stomatologiczna – przekonuje dr n. med. Ewa Krasuska-Sławińska.
04.12.2024
Nawet inwazyjne i nieprzyjemne zabiegi u noworodka – jak punkcja lędźwiowa czy ekstubacja – mogą być wykonane bez bólu i stresu przy zastosowaniu zasad NIDCAP - powiedziała PAP Anna Dylewska-Domiza, fizjoterapeutka neonatologiczna z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Ciepła, spokojna atmosfera, bezpieczna jak wewnątrz macicy – opisuje wnętrze inkubatora prof. dr hab. n. med. Bożena Kociszewska-Najman, neonatolog i pediatra. W Polsce przedwcześnie przychodzi na świat ok. 8 proc. dzieci, ale dzięki wysokiemu poziomowi medycyny większość rozwija się dobrze.
19.11.2024
W Polsce stale mamy około 6-7 proc. wcześniaków. Są one narażone są na poważne powikłania, którymi zajmują się lekarze w szpitalach, ale wyzwania czekają rodziców także po wypisie. Muszą nauczyć się funkcjonowania z dzieckiem bez stałej opieki – powiedzieli w rozmowie z PAP eksperci.
18.11.2024
Wszystkie noworodki i niemowlęta do pierwszego roku życia powinny być objęte profilaktyką zakażeń wirusem RS w trakcie pierwszego dla nich sezonu zakażeń – oceniają Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii w swoich najnowszych rekomendacjach.
21.10.2024
Zmagamy się z epidemią nadwagi, otyłości, kiedy połowa świata zmaga się z epidemią głodu – powiedział w czwartek na ósmym Narodowym Kongresie Żywieniowym Andrzej Gantner z federacji producentów żywności. Dane statystyczne potwierdzają, że dzieci w Polsce należą do najszybciej tyjących w Europie.
20.09.2024
1
Otyłość dzieci i dorosłych jest już globalnym wyzwaniem, to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób wieku dziecięcego, a w Polsce brakuje programów edukacyjnych dotyczących otyłości - mówili uczestnicy czwartkowej konferencji "Poznaj temat rosnącej wagi".
06.09.2024
Dzieci kobiet, które w czasie ciąży paliły papierosy, mają większe problemy z nauką, a ich osiągnięcia w szkole są nawet o połowę mniejsze - przekonują naukowcy z University of South Australia.
- 1
- 2