Aktualności

Dr Feleszko: nie stygmatyzujmy dzieci z wszawicą (wywiad)
07.04.2025
Wszawica nie jest przypisana do jakiegoś stanu społecznego, nie zależy od majętności rodziny ani od wykształcenia – powiedział PAP dr n. med. Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog i pulmonolog. Jak dodał, każdy, zwłaszcza dziecko, może być nią dotknięty, nawet niejednokrotnie.
Eksperci: należy zrefundować przeciwciała monoklonalne chroniące przed wirusem RSV dla większej grupy dzieci
03.04.2025
Poza szczepieniem kobiet w ciąży przeciwko wirusowi RSV, należy zrefundować również chroniące przed tym patogenem przeciwciała monoklonalne dla większej grupy dzieci do drugiego roku życia – postulują eksperci. Szczepienie dla kobiet w ciąży przeciwko RSV jest bezpłatne od 1 kwietnia.
Ekspertka: w Polsce 25 proc. dzieci i młodzieży ma nadwagę lub otyłość
05.03.2025
W Polsce 25 proc. dzieci i młodzieży ma nadwagę lub otyłość; dochodzimy do średniej europejskiej – przekazała we wtorek w Sejmie prof. Katarzyna Zatońska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodała, że otyłość to drugi, po paleniu papierosów, czynnik ryzyka wystąpienia nowotworów.
Do 2050 r. jedna trzecia dzieci i młodzieży będzie miała otyłość lub nadwagę
04.03.2025
Do 2050 r. liczba dzieci i nastolatków z nadwagą lub otyłością może wzrosnąć do 746 milionów, co będzie stanowić niemal jedną trzecią tej grupy wiekowej – alarmują naukowcy na łamach „The Lancet”.
Wcześniaki potrzebują skuteczniejszego leczenia bólu
28.01.2025
Obecny system opieki zdrowotnej nie zapewnia pełnej ulgi w bólu wcześniakom, często wymagającym intensywnej opieki i bolesnych niekiedy zabiegów medycznych – informuje pismo „Pain”.
Kardiolog: mamy coraz więcej dzieci i młodzieży z zaburzeniami rytmu serca
16.01.2025
Liczba dzieci i młodzieży z zaburzeniami rytmu serca rośnie w Polsce, m.in. dzięki lepszej diagnostyce. Jednak lepsza diagnostyka nie idzie w parze z poprawą warunków opieki nad młodymi pacjentami – uważa kardiolog dziecięca prof. Katarzyna Bieganowska.
Wrocław/ Rusza budowa centrum pediatrycznego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym
14.01.2025
223 mln zł ma kosztować inwestycja, dzięki której powstanie Zintegrowane Centrum Pediatryczne w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Podpisana w poniedziałek umowa zakłada, że za 3,5 roku będą już w nim leczeni pacjenci.
Ekspert: właściwa opieka stomatologiczna szczególnie ważna u dzieci z wrodzonymi wadami serca
04.12.2024
U dzieci z wrodzonymi wadami serca i innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego szczególnie ważna jest właściwa higiena jamy ustnej i opieka stomatologiczna – przekonuje dr n. med. Ewa Krasuska-Sławińska.