Aktualności

Iloraz inteligencji dzieci nie zmniejsza się po wstrząśnieniu mózgu
22.08.2023
Wbrew obawom wstrząśnienia mózgu nie obniżają IQ dzieci - informuje czasopismo „Pediatrics”. Odkrycie to powinno zmniejszyć obawy rodziców dotyczące bardzo powszechnych wśród najmłodszych osób urazów głowy.
Wykryto związek między zanieczyszczeniem powietrza a otyłością dzieci
09.08.2023
Badanie będące naturalnym eksperymentem dostarcza dowodów na potwierdzenie związku między zanieczyszczeniem powietrza a otyłością dzieci – informuje czasopismo „Environmental Pollution”.
Dzieci karmione piersią lepiej się uczą
10.06.2023
Dzieci dłużej karmione piersią mają umiarkowanie lepsze wyniki w szkole w wieku 16 lat. To wynik badania z udziałem kilku tysięcy młodych osób.
Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej
30.05.2023
SIDS czyli zespół nagłego zgonu niemowląt, to zjawisko, w którym niespodziewanie umiera pozornie zdrowe i dobrze rozwijające się dziecko przed ukończeniem pierwszego roku życia. Zjawisko może mieć podłoże biologiczne.
Niemowlęta rozpoznają twarze nawet zasłonięte maseczkami
06.02.2023
W badaniu naukowcy opisali, że dzieci w wieku 6-9 miesięcy potrafią zapamiętywać twarze ludzi w maseczkach, a potem rozpoznawać te osoby bez maseczek.
Mieszkanie w pobliżu zieleni wpływa na skład mleka matki
31.01.2023
Życie na obszarach zielonych ma wpływ na zawartość oligosacharydów w mleku matki, co z kolei może się przekładać na zdrowie niemowlęcia - wykazali badacze z Finlandii.
Częste używanie urządzeń cyfrowych do uspokajania małych dzieci ma negatywne skutki
18.01.2023
Częste korzystanie z urządzeń takich, jak smartfony i tablety, w celu uspokojenia zdenerwowanych dzieci w wieku 3-5 lat, wiąże się z ich rozregulowaniem emocjonalnym. Efekt ten jest szczególnie silny u chłopców.
Otyłość dzieci związana z gorszym stanem mózgu
30.11.2022
Wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) przed okresem dojrzewania jest związany z gorszym niż u szczuplejszych rówieśników stanem zdrowia mózgu - ogłoszono na dorocznej konferencji Radiological Society of North America (RSNA).