Aktualności
Hiszpańscy pediatrzy: dzieci przechodzą Covid-19 bez objawów osiem razy rzadziej niż dorośli
Dzieci przechodzą Covid-19 bez objawów osiem razy rzadziej niż dorośli – wynika z wniosków kongresu hiszpańskich pediatrów zorganizowanego przez stowarzyszenie SEPEAP.
100 tys. hiszpańskich uczniów nie chodzi do szkoły przez koronawirusa
Ponad 100 tys. uczniów nie uczestniczy w zajęciach w związku z kwarantanną lub zagrożeniem infekcją koronawirusem – szacują władze oświatowe i służby medyczne.
Europa po pierwszych tygodniach szkoły: drugiego zamknięcia nie będzie
Sprawna izolacja zakażonych uczniów i pracowników, lokalne, ograniczone czasowo kwarantanny i badania dla nauczycieli – tak Europa chce radzić sobie z drugą falą koronawirusa.
Europa wraca do tradycyjnej edukacji pomimo wirusa
Rządzący w różnych krajach europejskich są przekonani, że społeczne efekty pozostawienia dzieci w domach będą gorsze niż ryzyko epidemiczne związane z Covid-19.
Brytyjski ekspert: brak szkoły groźniejszy dla dzieci niż koronawirus
Dla dzieci większym zagrożeniem jest brak możliwości powrotu do szkoły i izolacja aniżeli ryzyko zakażenia koronawirusem – powiedział doradca medyczny rządu.
Ekspert z USA zaleca rygorystyczne i kosztowne strategie ponownego otwierania szkół
Powrót do szkół wymaga wprowadzenia zestawu surowych środków prewencyjnych. Jest to kosztowne, ale mniej niż „uziemienie” 5,6 mln rodziców – zauważa ekspert z USA.
Od września do szkoły? Doświadczenie Izraela pokazuje, jak bardzo jest to ryzykowne
Dwa miesiące temu epidemię Covid-19 Izrael miał już opanowaną. Jednak otwarcie szkół zdetonowało drugą falę zachorowań, z którą kraj nie może sobie poradzić.
Koronawirus zabił noworodka
W podlizbońskim Szpitalu Amadora Sintra zmarło niemowlę, które w okresie prenatalnym zostało zakażone koronawirusem. Zgon dziecka stwierdzono podczas porodu.
Skomplikowane rozdzielenie bliźniaczek syjamskich w watykańskim szpitalu
W watykańskim Szpitalu Pediatrycznym Dzieciątka Jezus w Rzymie pomyślnie przeprowadzono w czerwcu trzy operacje rozdzielenia zrośniętych głowami dwulatek.
Polski lekarz ofiarą koronawirusa w USA
W Nowym Jorku zmarł w rezultacie powikłań związanych z Covid-19 pediatra dr Bogdan Lekan. Był pierwszym polsko-amerykańskim lekarzem, który padł ofiarą pandemii.
Dzieci w Australii nie chorują na tajemniczą chorobę
Zastępca głównego lekarza Australii Paul Kelly poinformował, że w kraju nie stwierdzono w związku z Covid-19 zaburzeń przypominających chorobę Kawasakiego u dzieci.
Nowy Jork: 14 nowych przypadków dziecięcej choroby związanej z COVID-19
Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio poinformował we wtorek o 14 kolejnych zachorowaniach dzieci na wieloukładowy zespół zapalny, związany z COVID-19. W mieście odnotowano już łącznie 52 takie potwierdzone przypadki.
Coś dziwnego dzieje się z dziećmi zakażonymi SARS-CoV-2
Brytyjscy lekarze rodzinni dostali pilne ostrzeżenie – wśród dzieci pojawiły się dziwne objawy przypominające zespół wstrząsu toksycznego. Na szczęście zdarza się on rzadko.
Portugalia: Przypadki obecności rakotwórczego azbestu w budynkach szkół
Związki zawodowe nauczycieli i stowarzyszenia rodziców w Portugalii masowo zgłaszają przypadki wykrycia rakotwórczego azbestu w szkolnych budynkach. W ciągu zaledwie tygodnia na specjalnej stronie internetowej zgłoszono ponad 40 takich placówek.
Większość holenderskich pediatrów chce eutanazji dzieci
Z raportu trzech szpitali uniwersyteckich w Holandii wynika, że 84 proc. pediatrów w tym kraju chce wprowadzenia prawa eutanazji dzieci w wieku do dwunastu lat.
Włochate skutki farmaceutycznej pomyłki
Nietypowe owłosienie pojawiło się u co najmniej siedemnaściorga hiszpańskich dzieci wskutek pomyłki producenta leku na refluks – informuje „El Pais”.
Wstrząsające skutki stosowania agrochemikaliów
Szokujący reportaż pt. „Genetycznie zmodyfikowane dzieci” przedstawia zdrowotne skutki stosowania pestycydów i upraw GMO w Argentynie.
Na świecie coraz więcej głodu i… otyłości
821 mln ludzi na całym świecie cierpi głód i niedożywienie, a jednocześnie stale rośnie liczba osób z nadwagą i otyłych – alarmuje w raporcie Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Jedna z najtrudniejszych operacji rozdzielenia bliźniąt udana
W londyńskim szpitalu Great Ormond Street Hospital przeprowadzono w lutym wyjątkowo trudne rozdzielenie syjamskich bliźniaczek zrośniętych głowami i mózgami.
Deficyt kortyzolu, jako rzadka przyczyna cholestazy niemowlęcej
Diagnostyka różnicowa cholestazy jest trudna, z uwagi na mnogość przyczyn.
Zespół uogólnionej alergii na nikiel – manifestacja kliniczna i postępowanie
Nikiel jest powszechnie występującym metalem. Znajduje się zarówno w większości pokarmów, wodzie, jak też w glebie i powietrzu. W przemyśle nikiel jest stosowany do wyrobu puszek, w tym puszek na żywność, biżuterii, metalowych elementów odzieży, monet, pasków do zegarków, oprawek okularów i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.
Niemowlę z naczyniakiem dróg oddechowych – diagnostyka i leczenie
Naczyniak dróg oddechowych jest jednym z guzów wewnątrzoskrzelowych, które u dzieci występują niezwykle rzadko. Guzy te mogą mieć charakter złośliwy (rakowiak, rak śluzowo-nabłonkowy, chłoniak), łagodny (naczyniak, hamartoma, chondroma) i miejscowo złośliwy (guz zapalny). W zależności od lokalizacji w drzewie oskrzelowym nasilenie objawów zależy od rozmiaru guza i stopnia niedrożności dróg oddechowych, który powoduje...
31-letnia mieszkanka Singapuru, która w marcu w czasie ciąży zakaziła się koronawirusem, urodziła dziecko, w którego organizmie wykryto przeciwciała przeciwko Covid-19.