Aktualności

Otyłość dzieci związana z gorszym stanem mózgu

Otyłość dzieci związana z gorszym stanem mózgu

Wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) przed okresem dojrzewania jest związany z gorszym niż u szczuplejszych rówieśników stanem zdrowia mózgu - ogłoszono na dorocznej konferencji Radiological Society of North America (RSNA).

Europa wraca do tradycyjnej edukacji pomimo wirusa

Europa wraca do tradycyjnej edukacji pomimo wirusa

comment 2

Rządzący w różnych krajach europejskich są przekonani, że społeczne efekty pozostawienia dzieci w domach będą gorsze niż ryzyko epidemiczne związane z Covid-19.

Koronawirus zabił noworodka

Koronawirus zabił noworodka

comment 2

W podlizbońskim Szpitalu Amadora Sintra zmarło niemowlę, które w okresie prenatalnym zostało zakażone koronawirusem. Zgon dziecka stwierdzono podczas porodu.

Polski lekarz ofiarą koronawirusa w USA

Polski lekarz ofiarą koronawirusa w USA

comment 1

W Nowym Jorku zmarł w rezultacie powikłań związanych z Covid-19 pediatra dr Bogdan Lekan. Był pierwszym polsko-amerykańskim lekarzem, który padł ofiarą pandemii.

Zespół uogólnionej alergii na nikiel – manifestacja kliniczna i postępowanie

Nikiel jest powszechnie występującym metalem. Znajduje się zarówno w większości pokarmów, wodzie, jak też w glebie i powietrzu. W przemyśle nikiel jest stosowany do wyrobu puszek, w tym puszek na żywność, biżuterii, metalowych elementów odzieży, monet, pasków do zegarków, oprawek okularów i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Niemowlę z naczyniakiem dróg oddechowych – diagnostyka i leczenie

Naczyniak dróg oddechowych jest jednym z guzów wewnątrzoskrzelowych, które u dzieci występują niezwykle rzadko. Guzy te mogą mieć charakter złośliwy (rakowiak, rak śluzowo-nabłonkowy, chłoniak), łagodny (naczyniak, hamartoma, chondroma) i miejscowo złośliwy (guz zapalny). W zależności od lokalizacji w drzewie oskrzelowym nasilenie objawów zależy od rozmiaru guza i stopnia niedrożności dróg oddechowych, który powoduje...