Aktualności
Nie tylko mutacja genu, ale także jego nieprawidłowy kształt wywołują hiperkalcemię dziecięcą
Związana jest ona z nadmiarem wapnia we krwi. Wyniki badań brytyjskich naukowców zostały opublikowane w "Journal of Bone and Mineral Research".
Sól w aerozolu ogranicza chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci
Aerozol do nosa ze zwykłą solą fizjologiczną (roztwór 0,9 proc. NaCl) znacznie ograniczył chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci oraz zmniejszył o połowę liczbę osób wymagających usunięcia migdałków – informuje pismo „JAMA Pediatrics”.
Badanie: Jak sprawić, by niemowlę przestało płakać - radzą naukowcy
Aby ukoić płaczące niemowlę nie wystarczy trzymać go na rękach, trzeba również z nim chodzić - przekonują naukowcy z Japonii na łamach najnowszego wydania pisma „Current Biology”.
Badanie: Minerały i witaminy pomagają dzieciom z ADHD
Suplementacja wszystkimi potrzebnymi mikroskładnikami wyraźnie poprawiła stan dzieci z ADHD i problemami emocjonalnymi. Przy okazji dzieci lepiej rosły - informują naukowcy z Oregon Health & Science University (USA).
Nadmierna otyłość zmienia dziecięce mózgi
Nadmierna otyłość u dzieci prowadzi do zmian w ich mózgach, idące w kierunku nasilenia zachowań obsesyjnych – wynika z badania hiszpańskich naukowców z Barcelony.
Chłopcy rosną wolniej, jeśli jako noworodki dostawali antybiotyki
U chłopców, którym w pierwszych dwóch tygodniach życia podawano antybiotyki, częściej obserwowany jest przyrost masy ciała i wzrostu poniżej średniej, natomiast u dziewcząt…
Większość dzieci z Covid-19 może mieć nietypowe objawy choroby
Większość dzieci zakażonych SARS-CoV-2 może nie mieć typowych objawów Covid-19, takich jak gorączka, kaszel czy skrócenie oddechu – czytamy na łamach „Scientific Reports”.
Odległe skutki Covid-19 mogą wystąpić również u dzieci i nastolatków
Wykazały to wstępne badania włoskich specjalistów Polikliniki Gemelli w Rzymie. Najczęstsze z takich skutków to bezsenność, zmęczenie i bóle w klatce piersiowej.
Dla niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie korzystny jest bliski kontakt z ojcem
Niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie, które mają z ojcami kontakt typu skóra do skóry, wykazują zdrowsze reakcje fizjologiczne – wynika z badania z udziałem 95 dzieci.
Antybiotyki przed drugim rokiem życia związane z problemami zdrowotnymi w dzieciństwie
Ich podawanie w tym wieku może mieć związek z przewlekłymi chorobami lub komplikacjami, m.in. alergią i otyłością – czytamy na łamach „Mayo Clinic Proceedings”.
Trauma z dzieciństwa wpływa na zdrowie kolejnych pokoleń
Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa powodują zmiany metaboliczne, które przekazywane są kolejnym pokoleniom – informują naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu.
Plastikowe butelki dla niemowląt pełne mikroplastiku
Po potrząśnięciu plastikową butelką z gorącą mieszanką dla niemowląt uwalniają się miliony cząsteczek mikroplastiku – informuje czasopismo „Nature Food”.
Ponad jedna trzecia dzieci z Covid-19 nie wykazuje żadnych objawów
Ponad jedna trzecia dzieci przechodzi Covid-19 bezobjawowo – wynika z badań przeprowadzonych na kanadyjskim Uniwersytecie Alberty w Edmonton.
Brytyjskie dzieci rosną wolniej niż te z innych bogatych krajów
Słaby dostęp do pożywnego jedzenia powoduje, że dzieci i młodzież w Wielkiej Brytanii pozostają w tyle w porównaniu z innymi bogatymi państwami – pisze „The Guardian”.
Przedszkole kształtuje przyszłość dziecka
Nabyte w przedszkolu umiejętności pozwalają nie tylko lepiej radzić sobie z późniejszą nauką, lecz także uniknąć problemów zdrowotnych – informuje „Pediatrics”.
Nastolatki częściej niż dzieci zakażają się koronawirusem
Wśród nastolatków w wieku od dwunastu do siedemnastu lat jest nawet dwa razy więcej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 niż wśród dzieci w wieku od pięciu do jedenastu lat.
Uczęszczanie do angielskiej szkoły nie bardziej ryzykowne niż pozostawanie w domu
Badanie 131 szkół i przedszkoli w Anglii wykazało, że przebywanie w nich było dotąd nie bardziej ryzykowne, jeśli chodzi o zakażenie SARS-CoV-2, niż pozostawanie w domu.
Dzieci Afroamerykanów i Latynosów częściej zakażają się koronawirusem
Z amerykańskiego badania wynika, że dzieci wywodzące się mniejszości rasowych w USA i z uboższych rodzin są bardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2.
Starsze dzieci przenoszą koronawirusa jak dorośli
Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom dzieci powyżej dziesiątego roku życia mogą przenosić wirusa SARS-CoV-2 podobnie do dorosłych, a nawet skuteczniej.
Deficyt kortyzolu, jako rzadka przyczyna cholestazy niemowlęcej
Diagnostyka różnicowa cholestazy jest trudna, z uwagi na mnogość przyczyn.
Zespół uogólnionej alergii na nikiel – manifestacja kliniczna i postępowanie
Nikiel jest powszechnie występującym metalem. Znajduje się zarówno w większości pokarmów, wodzie, jak też w glebie i powietrzu. W przemyśle nikiel jest stosowany do wyrobu puszek, w tym puszek na żywność, biżuterii, metalowych elementów odzieży, monet, pasków do zegarków, oprawek okularów i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.
Niemowlę z naczyniakiem dróg oddechowych – diagnostyka i leczenie
Naczyniak dróg oddechowych jest jednym z guzów wewnątrzoskrzelowych, które u dzieci występują niezwykle rzadko. Guzy te mogą mieć charakter złośliwy (rakowiak, rak śluzowo-nabłonkowy, chłoniak), łagodny (naczyniak, hamartoma, chondroma) i miejscowo złośliwy (guz zapalny). W zależności od lokalizacji w drzewie oskrzelowym nasilenie objawów zależy od rozmiaru guza i stopnia niedrożności dróg oddechowych, który powoduje...
Dzieciom urodzonym przez cięcie cesarskie nie brakuje niezbędnych do zdrowego życia dobroczynnych drobnoustrojów - przekonują badacze z Holandii. Noworodki otrzymują je od matek, choć nieco innymi drogami.