Aktualności

Niewłaściwie reakcje niemowląt na bodźce
14.01.2024
Oglądanie telewizji lub filmów na urządzeniach mobilnych jest bardzo szkodliwe dla małych dzieci, co wiadome jest od dawna. Teraz stwierdzono, że powoduje u nich m.in. zaburzenia integracji sensorycznej.
Konsekwencje paracetamolu przyjmowanego w czasie ciąży
08.01.2024
Nowe badanie ujawniło potencjalny związek pomiędzy przyjmowaniem przez matkę w czasie ciąży acetaminofenu (paracetamolu), a opóźnionym rozwojem językowym we wczesnym dzieciństwie – informuje pismo „Pediatric Research”.
Siedzenie w dzieciństwie szkodzi
18.12.2023
Siedzący tryb życia w dzieciństwie niezdrowo podnosi poziom cholesterolu. Na szczęście pomaga już lekki wysiłek fizyczny.
Wczesny rozwój przewlekłej choroby nerek
13.12.2023
Osoby nastoletnie mające nadwagę lub otyłość, są bardziej narażone na wczesny rozwój przewlekłej choroby nerek (PchN). Może to prowadzić do niewydolności nerek, konieczności dializ i przeszczepienia nerki.
Niska masa urodzeniowa zwiększa ryzyko stłuszczenia wątroby
17.10.2023
Dzieci z niską masą urodzeniową mają aż czterokrotnie wyższe ryzyko rozwoju stłuszczeniowej choroby wątroby związanej z dysfunkcją metaboliczną (MASLD) w późniejszym życiu. Takie wnioski zostały przedstawione podczas odbywającego się w Kopenhadze UEG Week 2023.
Dzieci rosną, aż je głowa boli
11.09.2023
Dzieci i młodzież, u których wystąpiły powszechnie przypisywane szybkiemu rozwojowi bóle nóg, tak zwane bóle wzrostowe, mogą być bardziej zagrożone wystąpieniem migreny.
Pandemia zmieniła skład mikroflory u dzieci
05.09.2023
Dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej – dowodzą naukowcy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports.
Noworodki płci męskiej gaworzą więcej
06.06.2023
Przeprowadzone przez naukowców badanie, dowodzi, że noworodki płci męskiej w pierwszym roku życia wydają więcej takich dźwięków niż dziewczynki w tym samym wieku.