Artykuły

Przypadek John/Joan

Przypadek John/Joan

Od 2 lat wszystkie nowo narodzone dzieci w Polsce są objęte przesiewem w kierunku WPN.

Probiotyki – fakty i mity

Probiotyki – fakty i mity

comment 1

Szczepy probiotyczne to przede wszystkim produkujące kwas mlekowy bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium

Tu nie chodzi o upór pediatrów

Tu nie chodzi o upór pediatrów

W wielu szpitalach pediatrzy otrzymują niższe wynagrodzenie zasadnicze niż rezydenci, więc trudno się dziwić, że wolą etat w przychodni.

Objawowe i tzw. bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci

Objawowe i tzw. bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci

U dzieci, zwłaszcza małych, z wysoką gorączką i wysokimi wykładnikami zapalenia, nawet bez objawów ze strony układu oddechowego, wykonanie zdjęcia klatki piersiowej powinno być uwzględnione w wielokierunkowej diagnostyce.

Zespół uogólnionej alergii na nikiel – manifestacja kliniczna i postępowanie

Nikiel jest powszechnie występującym metalem. Znajduje się zarówno w większości pokarmów, wodzie, jak też w glebie i powietrzu. W przemyśle nikiel jest stosowany do wyrobu puszek, w tym puszek na żywność, biżuterii, metalowych elementów odzieży, monet, pasków do zegarków, oprawek okularów i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Niemowlę z naczyniakiem dróg oddechowych – diagnostyka i leczenie

Naczyniak dróg oddechowych jest jednym z guzów wewnątrzoskrzelowych, które u dzieci występują niezwykle rzadko. Guzy te mogą mieć charakter złośliwy (rakowiak, rak śluzowo-nabłonkowy, chłoniak), łagodny (naczyniak, hamartoma, chondroma) i miejscowo złośliwy (guz zapalny). W zależności od lokalizacji w drzewie oskrzelowym nasilenie objawów zależy od rozmiaru guza i stopnia niedrożności dróg oddechowych, który powoduje...