Aktualności

W czasie upałów uważajmy na dzieci
21.07.2017
1
"W czasie najwyższych temperatur, pomiędzy godziną 9 a 16, małe dzieci nie powinny w ogóle wychodzić na dwór. Dla ich zdrowia i komfortu lepsze będzie pozostanie w domu" – ostrzega kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dr Barbara Kunsdorf-Bochnia.
21.07.2017
1
MZ: zakończono prace nad założeniami ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży
10.07.2017
W Ministerstwie Zdrowia "praktycznie zakończone zostały" prace nad założeniami ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży - poinformowała w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Ustawa zakłada m.in., że jedna pielęgniarka będzie miała pod opieką mniej uczniów niż obecnie.
Medycyna szkolna i informatyzacja zamiast likwidacji NFZ
04.07.2017
Na razie ministerstwo zdrowia skupi się na sprawach bliskich ludziom – resort postawi na reformę medycyny szkolnej. Obok tego priorytetem będzie informatyzacja służby zdrowia.
Do szkół wrócą gabinety zdrowia oraz gabinety stomatologiczne
30.06.2017
1
Do szkół powinny wrócić gabinety zdrowia z pielęgniarkami lub higienistkami oraz gabinety stomatologiczne - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Pierwszych gabinetów, według ministra, można się spodziewać już niebawem.
Lekarze apelują o ochronę dzieci przed uszkodzeniami mózgu
29.06.2017
1
Do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu trafiają dzieci z poważnymi urazami po wypadkach podczas jazdy na rowerze, rolkach czy deskorolkach. Lekarze apelują o zakładanie na głowę kasków.
Radziwiłł śledził pielęgniarki na Facebooku
28.06.2017
1
Ministerstwo Zdrowia bardzo interesowało się tym, co na portalach społecznościowych piszą protestujące pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka: w jakich zamkniętych grupach się porozumiewają, kto deklaruje udział w proteście, kim są administratorzy. Przeczytaj, kto zajął się przygotowaniem analizy i jak MZ tłumaczy jej powstanie.
Lekarze już od 6. roku życia dziecka powinni badać jego zagrożenie otyłością
22.06.2017
Dr Grossman z Kaiser Permanente Washington Research Institute w Seattle twierdzi, że lekarze powinni jak najwcześniej wychwytywać dzieci zagrożone otyłością lub już otyłe i poddawać je programowi edukacyjnemu zmiany stylu życia. Takie zalecenia zostały przedstawione także na łamach pisma „JAMA”.
Zakażenia przebyte w wieku niemowlęcym zwiększają ryzyko celiakii
22.06.2017
Naukowcy wykazali, że powtarzające się infekcje w obrębie przewodu pokarmowego, do których doszło w pierwszym roku życia dziecka, wyraźnie zwiększają ryzyko rozwoju celiakii w późniejszym życiu.