Aktualności

370 tys. dzieci zostanie objętych programem
27.07.2017
Program „Zdrowy Kręgosłup” ma obejmować badania przesiewowe całej populacji dzieci w wieku 7-15 lat w woj. śląskim, a także działania edukacyjne skierowane do dzieci i ich opiekunów. Program zakłada też wskazanie postępowania w przypadku rozpoznania wady i wdrożenie działań profilaktycznych w zakresie edukacji zachowań ergonomicznych dla całych rodzin.
Bakterie jelitowe związane z rozwojem poznawczym dziecka
24.07.2017
Dzieci posiadające przewagę określonego rodzaju bakterii w mikroflorze jelitowej lepiej wypadają w testach mierzących zdolności poznawcze – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Biological Psychiatry”.
Lekarze już od 6. roku życia dziecka powinni badać jego zagrożenie otyłością
22.06.2017
Dr Grossman z Kaiser Permanente Washington Research Institute w Seattle twierdzi, że lekarze powinni jak najwcześniej wychwytywać dzieci zagrożone otyłością lub już otyłe i poddawać je programowi edukacyjnemu zmiany stylu życia. Takie zalecenia zostały przedstawione także na łamach pisma „JAMA”.
Zakażenia przebyte w wieku niemowlęcym zwiększają ryzyko celiakii
22.06.2017
Naukowcy wykazali, że powtarzające się infekcje w obrębie przewodu pokarmowego, do których doszło w pierwszym roku życia dziecka, wyraźnie zwiększają ryzyko rozwoju celiakii w późniejszym życiu.
Dzieci, które nie piją mleka krowiego, są niższe niż rówieśnicy
12.06.2017
4
Badanie wśród 5034 dzieci w wieku 24-72 miesięcy wykazało, że im więcej mleka niepochodzącego od krowy piją dzieci, tym są niższe.
Dzień Dziecka to dobra okazja do zmiany nawyków
01.06.2017
W Dzień Dziecka prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka zachęca rodziców najmłodszych pacjentów, by bardziej świadomie podchodzili do zdrowia własnych dzieci. Otyłość, cukrzyca, alergie i wady postawy - to dolegliwości, którym można zapobiec poprzez zmianę nawyków.
Antybiotyki mogą nasilać agresję u dzieci
07.04.2017
Niskie dawki penicyliny w okresie prenatalnym oraz pierwszym roku życia mogą wywierać długotrwały wpływ na zachowanie dzieci - czytamy na łamach czasopisma "Nature Communications".
Pierwszy taki przypadek - anemię sierpowatą wyleczono terapią genową
03.04.2017
W Paryżu po raz pierwszy na świecie lekarze z powodzeniem wykorzystali terapię genową do leczenia wrodzonej anemii sierpowatej - informuje „New England Journal of Medicine”.
03.04.2017