Publikacje

Późno ujawniające się wrodzone przepukliny przeponowe w doświadczeniach jednego ośrodka
25.02.2016
Zaburzenie rozwoju przegrody oddzielającej jamy opłucnowe od jamy brzusznej, do którego dochodzi między 7. a 10. tygodniem życia płodowego, może prowadzić do powstania ubytku położonego najczęściej w tylno-bocznej części przepony, przez który narządy jamy brzusznej przemieszczają się do jednej z jam opłucnowych.
Problem otyłości w praktyce  pediatrycznej
25.02.2016
Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) występowanie otyłości przybrało już rozmiar globalnej epidemii, w 2013 r. na świecie ponad 42 mln dzieci do 5. roku życia ma nadwagę lub cierpi z powodu otyłości.
Punktowe testy skórne
25.02.2016
Punktowe testy skórne (PTS) są metodą badania stosowaną w diagnostyce uczulenia IgE-zależnego. Występowanie reakcji ze strony skóry na alergen świadczy o obecności w niej mastocytów opłaszczonych swoistymi przeciwciałami IgE (sIgE). Reakcja skóry w PTS na badany alergen w postaci bąbla i rumienia świadczy o uczuleniu na poziomie skóry, natomiast wnioskowanie o alergii w obrębie innych narządów na podstawie punktowych testów skórnych jest jedynie pośrednie.
Zastosowanie Metody Butejki  w leczeniu astmy u dzieci
25.02.2016
Uzupełnieniem tradycyjnej terapii farmakologicznej w leczeniu astmy są ćwiczenia oddechowe. Rodzaj tych ćwiczeń zależy od wiedzy i doświadczenia fizjoterapeuty oraz od tendencji terapeutycznych w danym kraju…
Nieprawidłowości końcowego odcinka jelita cienkiego i kątnicy jako przyczyna trudno odprowadzalnych i nawracających wgłobień jelitowych u dzieci
25.02.2016
Jedną z najczęściej występujących u dzieci przyczyn ostrych dolegliwości brzusznych i niedrożności przewodu pokarmowego jest wgłobienie jelita w odcinku krętniczo-kątniczym. Schorzenie to najczęściej występuje u niemowląt, choć obserwacje wskazują na coraz częstsze pojawianie się wgłobień u dzieci kilkuletnich…
25.02.2016
Kaszel suchy, kaszel mokry – współczesne podejście do leczenia u dzieci
24.02.2016
Kaszel jest mechanizmem obronnym, oczyszczającym drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, ciał obcych i substancji drażniących. Jego znaczenie najłatwiej możemy sobie uświadomić, obserwując pacjentów cierpiących na choroby przebiegające z niezdolnością do efektywnego kaszlu…
Gorączka i jej leczenie:  paracetamol i ibuprofen – razem czy osobno
24.02.2016
Współcześnie jest oczywiste, że ból ostry (ostrzegawczy), a tym bardziej przewlekły – często destrukcyjny i demobilizujący, należy energicznie zwalczać wszystkimi dostępnymi sposobami: lekami przeciwbólowymi o wzrastającej sile działania (z opioidami włącznie), znieczulaniem miejscowym, a nawet, w razie potrzeby, znieczuleniem ogólnym.
Uczulenie na komosę ryżową, szarłat (Amaranthus) i maniok u osób z alergią pokarmową
24.02.2016
Jedną z częstych chorób alergicznych rozpoznawanych wśród dzieci jest alergia pokarmowa. Jej częstość szacuje się na 1 do 10% (1). Duża rozpiętość w wynikach badań epidemiologicznych to efekt różnych zwyczajów żywieniowych badanych pacjentów, ich wieku oraz niejednolitych metod badawczych.
Choroba Rendu-Oslera-Webera – manifestacje płucne i pozapłucne
24.08.2015
Choroba Rendu-Oslera-Webera, w piśmiennictwie anglojęzycznym nazywana wrodzoną naczyniakowatością krwotoczną (hereditary hemorrhagic telangiectasia, HHT), należy do chorób z kręgu krwotocznych skaz naczyniowych. Jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący, jedynie w rzadkich przypadkach do choroby prowadzą spontaniczne mutacje...
Potencjał konsoli Nintendo Wii jako narzędzia stosowanego w procesie rehabilitacji dzieci
20.08.2015
Wirtualna rzeczywistość, zwana też wirtualnością (virtuality), zdefiniowana jest jako technologia komputerowa, która tworzy symulowane środowisko/świat postrzegany przez jej użytkowników jako porównywalny do rzeczywistych obiektów i wydarzeń...